E-Devlet Üzerinden İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet uygulamasının hızla bakanlıklarla entegre edilmesi, icra sorgulama işlemlerinin de artık kullanılabileceği bir hale gelmesine olanak sağladı. Artık sadece e-devlet kullanıcısı olmak, Adalet Bakanlığı ve e-devlet kanalıyla icra işlemlerini takip etmek için yeterli hale geldi.

Her gün yeni bir yenilik ve kolaylık sağlayan devlet kapısı uygulaması sayesinde resmi kurumlara gitmek de gerekli olmuyor. Herhangi bir internet bağlantısı sayesinde merak ettiklerinize hemen ulaşabiliyorsunuz. Daha önce bakanlığın ilgili biriminden veya yazılı olarak tebligat ulaştıktan sonra bilgi alma şansınız oluyordu. Artık 2019 yılından beri e-devlet aracılığı ile takibi yapılıyor.

E-Devlet İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk olarak kullanıcı olmak adına daha önce almamış iseniz şifre almanız gerekir. PTT sisteminden şifre alarak TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sonrasında e-devlet icra sorgulama işlemi için şu adımların izlenmesi gerekir:

  • Arama butonundan dava sorgulama yazılmalıdır
  • Çıkan sayfalar arasından Adalet Bakanlığı olanlar seçilmelidir
  • Herhangi bir dosya numarası girmek de gerekmez
  • Detayları görüntüle yazan sekmeye tıklamalısınız

Bu şekilde görüntülenen dosyanın her detayına ulaşabilirsiniz. Ek herhangi bir bilgi istenmez.

Neler Görüntülenir?

Bu şekilde e-devlet icra sorgulama işlemi sonucunda dava ile alakalı tüm bilgiler açıkça görülür. Davanın durumu, avukatlar, yapılan celseler ve en son alınan kararla dosyanın konumuna kadar ulaşma şansınız olur. İcra ile alakalı karşı tarafın avukatına da ulaşmak istediğinizde adını buradan bulabilirsiniz.

E-devlet Ve İcra İşlemleri

E-devlet ve UYAP işbirliği sayesinde yapılan bu uygulama son derece yararlıdır. E-devlet üzerinden icra sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabı ise aktarılan basamakların takip edilmesi sayesinde olacaktır. Uygulama üzerinden ulaşabileceğiniz sadece konuyla alakalı bilgilendirmeler olacaktır. Bunun dışında yapılacak olan işlemler için en yakın adliyeye gitmeniz veya avukat ile iletişime geçmeniz önerilir.

Ücretli Midir?

Uygulamanın sunduğu hizmetlerin tamamına erişim için sadece kullanıcı olmanız yeterli olur. Bunun anlamı TC vatandaşı olmak ve şifre edinmiş olmaktır. Ek olarak herhangi bir bedel veya işlem yapılması gerekli olmaz. Diğer işlem ve bilgi görüntülemeleri için de aynı durum geçerlidir. Kamu dairelerindeki yoğunluğu azaltmak ve vatandaşın işini kolaylaştırmak amaçlanır.

Leave a comment